My češi jsme studený čumáci


První náznak, že je něco jinak: jakmile s někým navážete oční kontakt, jen na zlomek vteřiny se potkají pohledy, pozdraví vás – prodavačka v obchodě, kustod v galerii, kdokoliv.

A jde to dál. Začal jsem to pozorovat už na konferenci. Stojím ve frontě s Chrisem, kterého jsem viděl na konferenci před osmi lety. Pozdravím ho, dáme se do řeči, připomenu mu to a najednou si se mnou povídá jako nelepší známý a kdybych se někdy cestoval přes jeho město, mám dát určitě vědět. O pár dní později, ve vlaku, nás rozpojují a tak se vydávám s jedním spolucestujícím na vycházku, cestou potkáváme paní se dvěma psy na vycházce a on se jí rovnou ptá, jak se dneska mají pejskové. A pak si o nich povídají. Naposledy minulý týden – díváme se Stanem u moře na velryby a přichází postarší pár. Stan se s nimi rovnou dává do řeči o velrybách.

Zkusím si to přestavit u nás. Někdo mě na ulici osloví. Úplně cizí osoba. A začne povídat o psech nebo o tom, co se děje naproti přes ulici. V tu chvíli na něj budu koukat jako zjara. My se známe? Ne! Zbláznil se? Je opilej? To přece není normální!

Ale tady je. Hned o den později to vyzkouším. Sotva sejdu k oceánu, podívám se na něj a rovnou vidím velrybí gejzír. Vynořují a zase potápí se tam nejmíň dvě velryby, spíš víc, a je to fascinující divadlo. Blíží se ke mně párek na procházce, je čas vyzkoušet americký způsob života. Navážu kontakt očima a v tu ránu si povídáme o velrybách. A pak o Praze, Portlandu, Oregonu a životě vůbec. 

Nechápu to, ale je to naprosto boží! Úplně cizí lidi, ale povídáme si, jako bysme se znali. Je to hrozně uvolňující a příjemná zkušenost. 

O dva dni později se mi na takovém náměstíčku s fontánou motá před kolem batolecí holčička. Zpomaluju a zastavuju, abych ji nepřejel. Její tatínek se omlouvá a říká, že ještě nepochopila, že to je pruh pro kola. Povídáme si o dětech, vzápětí o tom, co tu dělám, a už probíráme vzdělávací systémy a všeobecnou (ne)vzdělanost.

Tak to tady prostě chodí. Lidi si rádi povídají, rádi se seznamují, rádi se dozvídají o ostatních a rádi slyší, že se někdo má dobře. A ne, nehází svoje problémy hned na ostatní, povídají si o příjemných věcech. Někdo by tomu mohl říkat pokrytectví, ale už to chvíli pozoruju a tak to není. Je to upřímné, jen nechtějí ostatní zatěžovat.

Zatím mě místní styl života moc neuchvátil, ale tohle mi bude doma chybět. Kdyby mě totiž něco zaujalo a chtěl to třeba jen ukázat kolemjsoucími, bude na mě koukat jako zjara. My se známe? Ne! Zbláznil ses? Jsi opilej? To přece není normální!

Protože my Češi jsme studený čumáci.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *